Bilard ósemka – sytuacje na stole

Ten rodzaj bilardu ma wiele zasad. Pozornie jest to prosta gra lecz wymaga dużej wiedzy i odpowiednich zachowań podczas rozgrywki. Teraz przedstawię, co kryje się pod pojęciami stół „otwarty”, prawo zagrywania, zagrania deklarowane czy repozycjonowanie.

Pod tymi tajemniczymi nazwami kryją się proste czynności. Wystarczy je zrozumieć i można zacząć naukę gry w bilard.

 ósemka 5

Stół otwarty

Z taką sytuacja na stole mamy do czynienia jeszcze przed przyporządkowaniem danych bil do zagrywania. Zadaniem zagrywającego jest zadeklarowanie łuzy oraz bili. Jeżeli nie uda mu się wbić zadeklarowanej bili wtedy stół jest otwarty w wyniku czego przeciwnik otrzymuje prawo zagrywania.

W przypadku gdy zawodnik prawidłowo wbije zadeklarowaną bilę, bile z tej grupy będą należały do zagrywającego a dla przeciwnika będzie należała druga grupa bil. W sytuacji otwartego stołu, jako pierwszą można dokonać zagrania dowolną bilą obiektową. Jednak nie można do tego użyć bili z numerem osiem. Ponieważ byłoby to faulem.

Bili ósmej można użyć do rozbijania jedynie w przypadku uderzenia rozbijającego.

Zagrywający może wykonywać kolejne zagrania jeżeli prawidłowo wbija bile, bądź aż do wygrania partii dzięki dobrze wykonanemu wbiciu bili o numerze osiem.

ósemka6

Zagrania deklarowane

  • Inaczej zwane nominowane. Oprócz uderzenia rozgrywającego, każde inne zagranie musi być odpowiednio zadeklarowane
  • Gdy na stole nie ma bil z grupy zawodnika w tej sytuacji może zadeklarować bilę ósmą.  Tylko w takim przypadku
  • Zagranie bezpieczne – może zadeklarować zagrywający, po którym obowiązek zagrywania spoczywać będzie na przeciwniku
  • W łuzach pozostać muszą bile zadeklarowane w czasie zagrania bezpiecznego

Repozycjonowanie

Dotyczy to bili z ósemką, można ją użyć ponownie na stole w przypadku wbicia jej do łuzy w czasie wykonywania uderzenia rozbijającego. Wtedy można ponownie użyć bili do rozbicia.

A Ty co myślisz o tej grze?