Bilard z grzybkiem co musisz o nim wiedzieć?

Bilard z grzybkiem może być ciekawą alternatywą dla graczy tradycyjnego bilarda z punktowymi bilami.

Bilard z grzybkiem w mniejszej wersji w latach 80 oraz 90 był kojarzony z elitarną grą dla prezesów, czy też dyrektorów. Odmiana bilarda z grzybkiem nazywana jest także gałganduch, a grzybek to inaczej kręgiel z dzwoneczkiem (gałganduch). W tej grze chodzi o uderzenie kijem w kule, w taki sposób by wpadła ona do odpowiednio punktowanych otworów w stole. Grzybek, który znajduje się na stole, ma być utrudnieniem, ponieważ stoi w centralnym miejscu i nie można go przewrócić, ponieważ w przeciwnym razie utracimy wszystkie punkty. Gra rozgrywana jest pomiędzy graczami w trzyminutowych interwałach, czyli każdy z graczy ma 3 minuty na rozegranie, a następnie następuje zmiana. Bilard z grzybkiem występuje także w wersji dla dzieci.

bilard z grzybkiem
źródło: cerev.info

Dziś trudno znaleźć stół do odmiany bilarda jaką jest gałganduch, ponieważ jest to stara gra, a stoły nie są już produkowane, jeżeli chcielibyśmy spróbować swoich sił w tej odmianie, powinniśmy udać się na różne wyprzedaże garażowe, czy też pchli targ, ponieważ zazwyczaj modele do tej odmiany zalegają niektórym w garażu. W zależności od modelu niektóre stoły mogą być wyposażone w regulacje nóżek, dzięki czemu można je dostosować do wzrostu użytkownika, czy też dzięki dołączonej płycie mogą zmienić się w zwykły stół.

Jeżeli nie znaleźliście nigdzie takiego stołu, dajcie ogłoszenie w swoich mediach społecznościowych, jesteśmy pewni, że ktoś z Waszych znajomych ma jeszcze taki stół w swojej piwnicy! 🙂