Wskazówki dla graczy tenisa stołowego

Grasz w pin-ponga zawodowo, a może jesteś amatorem, ale lubisz zaciętą rywalizację? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pozwolą Ci udoskonalić Twoją technikę gry!

Rozwijaj umiejętności

Umiejętność: obserwowania, eksperymentowania, analizowania i zapamiętywania, pomogą Ci udoskonalić Twoją grę od strony taktycznej.

Analiza to podstawa

Analizie powinny zostać poddane Twoje uderzenia, spójrz na nie z punktu widzenia przeciwnika i eksperymentuj, tak by znaleźć sposób uderzenia, który będzie dla niego najtrudniejszy jak to możliwe. Wielu graczy nie zastanawia się, w jakim miejscu umieścić atak. Warto by była to przemyślana decyzja i najlepiej by był on umiejscowiony szeroko w backhandzie lub forhendzie, czy też miejscu „na łokieć” swojego przeciwnika.

źródło: pixabay.com

Rotacja – dlaczego jest tak ważna?

Czynniki, które trzeba wziąć podczas odczytywania rotacji to:

1. rodzaj okładziny, która używana jest przez przeciwnika – pozwala oszacować przyczepność

2. jak dużo rotacji uzyskać można przez piłeczkę dzięki kontaktowi z rakietą przeciwnika – obserwuj tę część rakiety, która ma kontakt z piłeczką, która jest blisko rączki, dzięki temu rotacja piłeczki jest mniejsza.

Rotacja powinna być celowana w przeciwnym kierunku. Najlepiej zapamiętać to tak, by odbierając serwy z rotacją boczną celować zawsze w tym samym kierunku, z którego przeciwnik zaczynał swój ruch przy serwisie.

Uderzanie piłeczki

Piłeczka nie musi być uderzana jak najszybciej. Warto zróżnicować prędkość swoich uderzeń, tak by przeciwnik stracił swój rytm. Warto wykonać dwa mocne uderzenia i gdy przy trzecim przeciwnik będzie oczekiwał tego samego zwolnić tempo.

W przypadku szybkich serwów warto uderzyć piłeczkę lekko z rotacją dolną. Po dwóch odbiciach ten lekki backspin staje się no-spin. Większość graczy odczytuje źle tę rotację, ponieważ przyzwyczajeni są do szybkich serwów z rotacją górną, dlatego odbijają piłeczkę z lekko zamkniętą rakietą, a wtedy piłeczka idzie na siatkę. Gdy spróbujecie użyć top-spinu, przeciwnik również może źle odczytać ilość rotacji i piłeczka pójdzie w siatkę.

źródło: pixabay.com

Serw – jak wykorzystać tę sytuację

Serw jest bardzo trudną, ale tym samym najskuteczniejszą kombinacją w tenisie stołowym. Może być krótkim serwisem do forehandu i długim, który będzie wychodził poza boczną krawędź stołu serwisu do backhandu.

Choć serwy z mocną rotacją są ważne, to jednak te mniej rotacyjne mogą zostać źle odczytane i mogą być bardziej dla nas korzystne.