Która płyta w stole bilardowym jest lepsza – MDF czy kamienna?

Bilard to bardzo popularna gra, jest tak, gdyż miliony osób na całym świecie szlifuje swoją technikę na stołach bilardowych, które znajdują się w lokalach, salonach gier lub w swoich własnych, prywatnych mieszkaniach. Popularność owej gry tkwi w jasnych i zrozumiałych zasadach, których interpretacja jest jednoznaczna i nie pozostawia większego pola do ewentualnych oszustw. To wszystko sprawia, że dzięki temu gra w bilard o wiele bardziej zbliżona jest do szlachetnych sportowych dyscyplin, niż do gier hazardowych.

jaki stół do bilarda

Źródło: pixabay.com

Dlatego też w ostatnich latach bilard w domu przeżywa swoje wielkie chwile, stając się coraz częściej wybieraną rozrywką dla całej rodziny. Jest tak, ponieważ nie ma granicy wieku do grania w bilard. To sport dla wszystkich! Tym co szczególnie przyczyniło się i nadal przyczynia się do spopularyzowania bilardu w domach, jest produkcja stołów bilardowych, idealnie dostosowanych do grania w domu. Prawidłowy sprzęt, tak jak w przypadku każdego innego sportu, tak również tutaj ma swoje znaczenie i jest niezbędny do osiągnięcia satysfakcji z gry. Na całe szczęście „odpowiedni” nie musi wcale oznaczać „drogi”, co bardzo nachalnie próbują nam wcisnąć rozmaici sprzedawcy, pisząc, że jedynie stół za kilkanaście tysięcy złotych może być odpowiednim narzędziem do nauki oraz satysfakcjonującej gry. W taki sposób próbują oni wykorzystać fakt, że stołów bilardowych nie kupujemy na co dzień, dlatego mamy prawo się na nich nie znać. Jednak decydując się na jego zakup, warto zaczerpnąć informacji na temat najważniejszych cech dobrego stołu, między innymi po to, aby nie dać się namówić na kupno stołu o wysokiej cenie, który niczym nie różni się od standardowego odpowiednika.

Takie stoły do gry w bilard mają różne rozmiary. Bez względu na ich rozmiar są one prostokątne, a stosunek długości krawędzi zawsze wynosi 1 : 2. Długość dłuższej krawędzi stołu wynosi od 7 do 12 stóp. W stole pokrytym suknem znajduje się 6 łuz, w które wpadają bile. I to w zasadzie wszystko co łączy każdy stół do gry w bilard. Reszta to już tajniki producentów i zastosowanie odpowiednich materiałów, które ma wpływ na cenę i efekt końcowy.

zasady bilard

źródło: pixabay.com

Najistotniejsze jest jednak to, z czego została wykonana podstawa stołu i jego blat. A więc kamień, czy drewno?

Stoły bilardowe dzielą się na dwie grupy. Ich rodzaje uzależnione są w zależności od ich wykonania. Stoły takie wykonane są z płyty kamiennej oraz z płyty MDF z okleiną PCV. Oba te rodzaje stołów bilardowych mają zarówno swoje zalety, jak i specyficzne przeznaczenie.

Otóż stoły kamienne lepiej sprawdzają się przy profesjonalnej rozgrywce, dlatego też spotkać je można na różnego rodzaju turniejach bilardowych. Ich podstawową zaletą jest to, że płyta kamienna jest bardziej trwała, gdyż nie jest narażona na ewentualne uszkodzenie. Jednak ma to znaczenie przy naprawdę dużej częstotliwości gier, raczej niespotykanej przy bilardzie domowym.

Natomiast stół bilardowy wykonany z płyty MDF dobrze sprawdzi się w domu, ponieważ płyta MDF jest tak samo gładka jak kamienna, a przy tym dużo lżejsza. Ma to wielkie znaczenie w transporcie stołu i jego eksploatacji, gdyż waga płyty kamiennej zastosowanej w takim stole wynosi nawet 250 kg. I oczywiście najważniejsza rzecz – stoły z płyty MDF są tańsze od stołów kamiennych, a różnica w cenie to nawet kilka tysięcy złotych. to niezwykle przekonujący argument, przemawiający za stołami z drewna, ponieważ ich jakość i wykonanie niczym nie ustępuje stołom kamiennym. Stoły z płyty MDF nadają się zarówno do nauki gry w bilard jak i do profesjonalnej rozgrywki. Dzięki doskonałemu wyważeniu zapewniają one idealnie gładką i poziomą powierzchnię, dzięki czemu mamy doskonałą kontrolę nad bilą, przez co o wyniku gry nie decyduje przypadek.

Ostatnim elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest sukno, którym pokryty jest blat stołu a także jego korona od wewnątrz. Nie może ono być zbyt śliskie, ani zbyt meszkowate.

Komentarze