Reguła 90 stopni – uderzenia zbite

W bilardzie ważne jest umiejętność przewidywania oraz myślenie strategiczne. Planowanie kolejności uderzeń pozwoli ułatwić celowanie oraz wybijanie poszczególnych bil. Jedną z zasad, która może nam ułatwić grę w bilard, jest reguła 90 stopni.

reguła 90 stopni

źródło: billiards.colostate.edu

Reguła 90 stopni polega na tym, że biała bila (bez wstecznej oraz postępowej rotacji), a także bila, która zostanie uderzona przez nią, odbiją się od siebie pod kątem 90 stopni. Jeżeli nie jest to dla Was zrozumiałe, to można też powiedzieć, że linia uderzenia bil jest prostopadła do linii odbicia białej. Ta reguła obowiązuje tylko, gdy biała ślizga się po stole bez górnej oraz dolnej rotacji w momencie uderzenia w inną bilę. Takie zagranie można nazwać uderzeniem zbitym.

Jedna z sytuacji jest taka(słabe ścięcie), że gdy bila wbijana jest w małej odległości. Aby uzyskać prostopadły kąt odbicia musimy uderzyć w środek bądź nieco niżej z dowolną siłą, ważne tylko by siła uderzenia nie była słaba. Jeżeli nasze zagranie jest bardzo delikatne, musimy uderzyć białą poniżej środka, ponieważ w trakcie drogi do bili wybijanej, długi czas tarcia o sukno będzie skutkował zmniejszeniem wstecznej rotacji oraz dążył do spowodowania rotacji postępowej.

W przypadku (średnie ścięcie), gdy biała bila znajduje się w średniej odległości od bili wybijanej, należy uderzyć z taką siłą, by biała bila, nie zaczęła się toczyć

Możemy także doprowadzić do sytuacji mocnego ścięcia. Jest to sytuacja, gdy biała położona jest w dużej odległości od wbijanej bili, wtedy by uzyskać efekt ślizgania się białej, w momencie zderzenia musimy wykonać mocne zagranie z dolną rotacją.

reguła 90 stopni

źródło: billiards.colostate.edu

Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tych sytuacji, możemy za pomocą ręki wykonać wizualizacje kąta odbicia. Palec wskazujący ustawia się z linią zderzenia, a kciuk, który będzie ze wskazującym tworzył kąt prosty, pokaże kierunek poruszania się bili białej.

Jest jednak sytuacja, w której nie obowiązuje reguła 90 stopni, jest to przypadek zagrania bil idealnie na wprost. W tej sytuacji biała zatrzymuje się w miejscu i tym samym przekazuje całą siłę bili uderzanej. Takie zagranie możemy nazwać stopem.

Jak w praktyce wygląda reguła 90 stopni dowiecie się w poniższym filmiku 😉