Jak urządzić chillout room w biurze?

Chillout room w biurze pozwala zapewnić równowagę między pracą, a odpoczynkiem. Odpoczynek w pracy służy kreatywności. Dodatkowo zapewnienie odpowiednich warunków w przestrzeni biurowej jest elementem, który przyciąga fachowców oraz utrzymuje dobrych pracowników w firmie.

Wyznaczenie odpowiedniego miejsca na chillout room nie jest problemem, w mniejszych biurach wystarczy nawet mały kącik, w którym zmieści się wygodne siedzisko. Najlepiej, aby ściany oraz wykładzina były w innym kolorze i miejsce to były odgrodzone od całego biura. Pozwoli to przebywającym w tym miejscu pracownikom znaleźć spokój oraz prywatność. Taki zabieg pozwoli wyjść z przestrzeni, którą kojarzymy z pracą, co umożliwia odcięcie się od niesprzyjających odpoczynkowi bodźców jak komputer, czy telefon komórkowy. Nie musimy przeznaczać wielkiej sumy, by oddzielić kącik odpoczynku od przestrzeni biurowej.

chillout room

źródło: pixabay.xom

Wystarczą wysokie rośliny doniczkowe, z których utworzymy rodzaj żywej, zielonej ścianki działowej. Takie zastosowanie roślin ma także inne zalety, kontakt z naturą i przebywanie w pomieszczeniach pełnych zieleni relaksuje oraz dodaje energii. Głównym celem chillout room’u jest całkowite odcięcie się od myśli o obowiązkach, stresu oraz goniących terminów, więc nie może on wyglądać podobnie jak przestrzeń biurowa. Jeżeli mamy bardzo ograniczony budżet na urządzenie chillout room’u to warto poszukać mebli w nietypowych kształtach, czy też kolorach. W pomieszczeniu tym powinniśmy postawić na wygodne sofy i siedziska, które będą umożliwiać zmianę ułożenia pleców i nóg, tak by podczas relaksu odpocząć także fizycznie. Przebywanie 8 godzin w takiej samej pozycji nie sprzyja koncentracji ani zdrowiu. Dlatego w chillout roomie powinny znaleźć się wygodne, miękkie kanapy, fotele, pufy, czy też worki bądź poduchy do siedzenia.

W chillout roomie nie może zabraknąć także rozrywki. Aby mózg dobrze funkcjonował, co jakiś czas potrzebujemy zmiany. Mózg nie lubi monotonnego wykonywania tych samych zadań, najlepiej odpoczywa, gdy dostarczamy mu przeciwnych bodźców. Dlatego po długiej pracy umysłowej przy biurku powinniśmy zacząć się ruszać bądź wykonywać czynności, za które odpowiada druga półkula.

chillout room

źródło: pixabay.com

W celu pobudzenia kreatywności pracowników, można zastosować tarczę do rzutek, stół do piłkarzyków, bilarda, czy tenisa stołowego. Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest także tworzenie firmowych gier sieciowych, w których rywalizować będą pracownicy z różnych działów bądź możemy ustawić w pokojach relaksu konsole do gier. Jeżeli obawiasz się, że pracownicy będą zbyt wiele uwagi i czasu poświęcać rozrywce, to stwórz regulamin. Ważne jest, aby taki regulamin nie wyglądał jak tablica nakazów i zakazów. Regulamin może np. wyglądać jak zasady gry: możesz ustalić, że pracownik korzysta ze sprzętu przez kilkanaście minut, a po tym czasie spisywany jest jego wynik.