Co to takiego carrom?

Carrom jest grą bilardową, która jest rozgrywana na kwadratowym stole, polega na wbijaniu drewnianych krążków do łuz za pomocą strikera. Zawodnicy grają w pozycji siedzącej. Gra polega przede wszystkim na tym, aby wbić wszystkie krążki swojego koloru, zanim przeciwnik wbije swoje. Jakie są zasady gry carrom?

Rozpoczęcie partii

Przed rozpoczęciem partii krążki ustawiamy na środku planszy, tak aby białe krążki była skierowana na jedną z łuz, a krążek czerwony (królowa) znajdował się na środku planszy. Wszystkie krążki powinny się znajdować w obrębie okręgu zewnętrznego. Rozpoczyna zawodnik, który wbija krążki koloru białego. Zawodnicy w kolejnych partiach rozbijają na zmianę.

Wbijanie krążków

Przed każdym rozegraniem zawodnik ustawia stiker na swojej linii bazy i pstryka go w kierunku krążka/krążków, które znajdują się na planszy. Jeżeli w wyniku zagrania przynajmniej jeden krążek danego zawodnika wpadnie do łuzy, może on kontynuować, wbijanie ponownie ustawiając stiker na swojej lini bazy. W przeciwnym razie przeciwnik przedstawia niepoprawne ustawienie stikera.

co to takiego carrom

źródło: PDPics.com

Specjalny krążek, czyli królowa

Królowa jest specjalnym krążkiem, który stanowi strategiczny element w grze. Zawodnik może wbić królową, jeżeli minimum jeden z jego krążków został wbity. Gracz potwierdza królową, przez wbicie swojego krążka w tym bądź kolejnym strzale. Jeżeli zawodnik jej nie potwierdzi, królowa przywracana jest do gry i ustawiana najbliżej środka planszy. Królowa musi zostać wbita przez jednego z zawodników w trakcie gry, jednak po jej wbicie nie znaczy, że mamy zwycięstwo w partii. Partia nie może być skończona (czyli nie możemy wbić ostatniego krążka), jeżeli królowa nadal znajduje się na planszy.

Faule

Zawodnik, który wbije do łuzy, striker otrzymuje karę. Polega ona na wyjęciu na planszę jednego spośród swoich wcześniej wbitych krążków. Jeżeli striker zostanie jednocześnie wbity z krążkiem (krążkami), danego zawodnika na planszę wraca wbity krążek (krążki danego zawodnika) oraz krążek karny (zawodnik może kontynuować podejście). Karne krążki ustawiane są na planszy przeciwnika w obrębie okręgu zewnętrznego. Jeżeli zawodnik nie ma żadnych krążków do wyjęcia, wtedy kara zostaje wykonana w momencie wbicia pierwszego krążka odpowiedniego koloru.

Krążki, które w wyniku zagrania wypadną poza stół, są przywracane do gry najbliżej jak to możliwe środka planszy.

carrom jak grać

źródło: c2w.com

Punktacja

Punkty zdobywane są przez zawodnika dopiero w momencie wygrania danej partii. Dodatkowo zawodnik dostaje po jednym punkcje za każdy krążek przeciwnika, który został na planszy oraz trzy punkty za wbicie królowej, chyba że zawodnik, który przegrał partię, wbił królową. Zawodnik wygrywa partię, gdy wbije wszystkie swoje krążki, a królowej nie ma na planszy, gdy jego przeciwnik wbije swój ostatni krążek, a królowa znajduje się na planszy lub gdy przeciwnik wbije jego ostatni krążek, a królowa znajduje się na planszy. W przypadku zwycięstwa w sytuacji pkt 2 i 3 podliczane są potencjalne ilości punktów do zdobycia pozostałe na planszy. Mecz rozgrywany jest do 25 punktów lub do 8 partii w zależności co nastąpi pierwsze.

W carrom mogą także grać 4 osoby. Zawodnicy, którzy grają w jednej drużynie, siadają naprzeciwko siebie, a rozgrywka toczy się tak jak w przypadku pojedynczej gry. Jeżeli jeden z zawodników traci ruch (nie wbił żadnego krążka swojej drużyny) głos ma zawodnik z jego prawej strony.